RITUÁL VDĚČNOSTI – kouzlo vašeho lepšího života?

Rituál vděčnosti – skloňovaný v mnoha pádech, nekriticky veleben, až se může jevit jako tajemný elixír šťastného života pro každého z nás.  Zmínky o něm mi přicházely opakovaně do života, až jsem si řekla, že tedy prozkoumám, o co jde.

O co jde v rituálu vděčnosti?

Možná, že vysvětlení existuje tolik, kolik je těch, kteří se o něm zmiňují. Popíšu tedy především, co jsem z různých zdrojů o rituálu vděčnosti vydedukovala já a jaká je má osobní zkušenost.

Řekla bych, že prostřednictvím rituálu vděčnosti

jde o to, začít si uvědomovat bohatství, které v životě už máme. 

I když na začátku se zdá, že zrovna my teda bůhvíjak skvělý život nevedeme.

Jak dojde k té změně?

Tím, že díky rituálu vděčnosti sami aktivně začneme ve svém životě vyhledávat věci a situace, které nás už teď těší, začínáme

přesměrovávat svoji pozornost z toho, co všechno je v našem životě špatně, na to, co všechno je v našem životě UŽ TEĎ skvělé. 

Proč to dělat?

Jsou k tomu dva velmi dobré důvody.

1. DŮVOD, proč provozovat rituál vděčnosti

Představte si, že je večer, ukládáte se ke spánku a položím vám otázku: „Jaký byl tvůj dnešní den?“

Jste-li zvyklí zaměřovat se na to, co je ve vašem životě „špatně“, nejspíš odpovíte něco jako:

„Ujel mi autobus, v práci toho bylo hrozně moc, na nákupu jsem zjistila, že mlíko zase zdražilo, děti se celý večer hádaly a manžel už zase přišel pozdě z práce.“

Výsledný pocit z tohoto dne: život je neskutečně těžký.

Jste-li zvyklí, zaměřovat se na to, co je ŠPATNĚ, výsledný životní pocit je - ŽIVOT JE TĚŽKÝ. 

Když se ale zaměříte na to, co je ve vašem životě dobré, odpovíte:

„Kolegyně v práci mi uvařila kávu a naservírovala mi ji pod nos, na nákupu jsem zjistila, že mají v akci můj oblíbený čaj, tak jsem si koupila rovnou dva, děti mi ze školy přinesly krásný obrázek a manžel mě před usnutím pevně obejmul a já cítila, že o mě pořád stojí.“

Výsledný pocit z tohoto dne: život je plný menších či větších radostí.

Jste-li zvyklí, zaměřovat se na to, co je DOBRÉ, výsledný životní pocit je - ŽIVOT JE PLNÝ RADOSTÍ. 

REALITA ZŮSTÁVÁ POŘÁD STEJNÁ!!!

Pořád platí, že vám ujel autobus, v práci toho bylo moc, kolegyně uvařila kávu, mléko zdražilo, čaj byl v akci, děti se hádaly a přinesly krásný obrázek a manžel přišel pozdě a před spaním vás pevně obejmul.

Ale zaměřováním se a cíleným zvědomováním si toho hezkého, je výsledný dojem z našeho života mnohem lepší.

Tedy i kdyby se váš život už nikdy nezlepšil ani o píď, díky zaměřování pozornosti na to hezké, BUDETE PROSTĚ ŽÍT LEPŠÍ ŽIVOT.

2. DŮVOD, proč provozovat rituál vděčnosti

Díky zaměřování pozornosti na to dobré, budete častěji během dne v pocitech radosti, vděčnosti, ocenění a štěstí.

A dle hesla „co žijeme, to přitahujeme“, zcela automaticky začne do vašeho života přicházet víc situací, ve kterých budete  prožívat další radost, vděčnost, ocenění a štěstí.

Díky zaměřování pozornosti na to hezké, se i reálně váš život začne proměňovat a BUDETE TAK ŽÍT JEŠTĚ LEPŠÍ ŽIVOT.

Návod na rituál vděčnosti

Řekla bych, že minimum je provozovat rituál dvakrát denně, má-li se něco ve vašem životě začít vcelku rychle měnit.

Ranní rituál vděčnosti

Na jaké vlně den začneme, na takové většinou i jedeme celý den.

Pokud hned při probouzení začneme s rituálem vděčnosti, už budeme s radostí vstávat. A to myslím, že je velmi příjemný start dne, než v případě, kdy s prvním mrknutím oka v hlavě semeleme všechna ta svoje „musím, rychle, moc všeho, ach jo“.

Večerní rituál vděčnosti

Mám již opakovaně zkušenost, že ranní vstávání s propuknuvší nemocí, je mnohdy důsledkem večerních myšlenek a prožitků. A proto:

stejně tak, jako ranní rituál je předpokladem pěkného dne, tak večerní rituál je předpokladem pěkného rána. 

Navíc z neurologických bádání vyplynulo, že s jakou myšlenkou usínáme, ta v nás působí celou noc. A to už je podle mě dost dlouhý čas, kdy má smysl raději svoje tělo oblažovat radostí, než strastí toho, jak hrozný to byl zase den.

Co dělat při rituálu vděčnosti?

Vybavte si alespoň tři (čím víc, tím líp) věcí, situací, okolností, za které jste vděční. A ve chvíli, kdy si je připomínáte, PROCIŤUJTE vděčnost. 

Tedy lepší otázka než CO DĚLAT? je CO CÍTIT. 

Protože i kdybyste vyjmenovali stovku věcí, za které jste vděční, ale tu vděčnost u toho neprožívali, moc to fungovat nebude.

PROŽITEK je to kouzlo, které zajišťuje zázračné působení rituálu vděčnosti. 

Jak jsem s rituálem začínala já

Když jsem kdysi s tímto rituálem začínala, nemohla jsem najít jedinou věc, za kterou bych cítila opravdovou vděčnost. Ne, že by se mi žilo špatně, ale měla jsem zkrátka pocit, že nic až zas tak úžasného v životě nemám. Prostě takový normální, obyčejný život.

Uvědomovala jsem si jasně, že mám spoustu věcí, za které bych skutečně vděčná být mohla, nicméně jsem to nedokázala „procítit“. Tak jsem se několik dnů nutila do prožívání vděčnosti. Marně. Prožitek nula.

Ač nerada, začala jsem připouštět možnost, že třeba jsem od paty po hlavu zcela nevděčný člověk a prostě ji cítit neumím. Nicméně nechtěla jsem to hned vzdát. Tak jsem si řekla, že slovo vděčnost zkusím nahradit jiným slovem. Napadla mě radost.

Rituál radosti

Ani se slovem radost začátek nebyl jednoduchý. Nemohla jsem přijít na nic, co by mě „teď na povel“ rozradostnilo.

Po dlouhém „dolování“, jsem ze sebe dostala náznak úsměvu (opravdu jen náznak, v tu chvíli by Mona Lisa proti mně působila jako vyřehtaná ženská), plynoucí z toho, že je mi vlastně moc příjemné, když vejdu z vlhké zimy domů a obklopí mě teplo. A víc jsem ze sebe tehdy fakt nedostala.

Denním praktikováním rituálu radosti jsem za krátký čas, v tom stejném životě, který se nijak nezměnil, začala prožívat pocity radosti v situacích, které mi do té doby přišly bez jakéhokoli emočního náboje.

Tedy radost „jen“ z toho, že se mi dnes podařilo udělat si opravdu dobrou kávu. Radost, když si uvědomím, že mám dvě ruce, které bezvadně fungují. Radost, když řídím auto a uvědomím si, že vůbec mám tu možnost řídit.

Radost, že mi funguje čich a můžu po dešti nasát vůni směsice čistého vzduchu, okořeněného vůní země, vlhkého jehličí a hub z lesa, zakončené sladkým tónem květů. Až po radost z pusinky od dcery (aby bylo jasno, ty ona rozdává hojně asi jako šafránu).

Účinek rituálu vděčnosti/radosti

Kdybych to celé měla shrnout, řekla bych, že rituál vděčnosti umí odhalit bohatství, hojnost a požehnání v životě, který do té doby člověk vnímal jako obyčejný, nudný, těžký a že ho prostě celý svět i život bere neustále „na hůl“.

Potvrzuji, že jsem jeho praktikováním začala žít radostnější život. A stále to pokračuje.

Neumím sice ještě neustále a za všech okolností zaměřovat pozornost jen na to dobré. A taky se občas ještě ráchám v bahýnku sebelítosti, jaká jsem chudinka a jak to mám těžké a jak toho mám strašně moc.

Proto mám stále dost prostoru pro objevování radosti života, které zatím ještě nevidím.

Nicméně

už vím, že každodenním zaměřováním se na to, co mě těší už teď, další hojnost „začnu vidět“.

JAK PRAKTIKOVAT:

Rituál vděčnosti/radosti

2x denně (čím častěji, tím lépe) si vybavte alespoň tři věci z některé z následujících kategorií

 • 1
  rozhlédnětě se kolem sebe a potěšte se všemi těmi věcmi, které máte a které vám přinášejí radost a PROCIŤTE VDĚČNOST/RADOST Z TOHO, ŽE JE MÁTE
 • 2
  uvědomte si lidi, se kterými jste rádi a PROCIŤTE VDĚČNOST/RADOST, ŽE JSOU SOUČÁSTÍ VAŠEHO ŽIVOTA
 • 3
  připomeňte si prožitky, zážitky, situace, ve kterých jste prožívali cokoli příjemného a ZNOVU SE NECHEJTE ZAPLAVIT TÍM PŘÍJEMNÝM PROŽITKEM A RADUJTE SE A BUĎTE VDĚČNÍ, ŽE JSTE TO MOHLI PROŽÍT
 • 4
  připomeňte si, co jste dokázali, co se vám podařilo, co jste zvládli nebo se naučili a DOVOLTE SI CÍTIT RADOST A VDĚČNOST VŮČI SOBĚ SAMÝM

Nebo klidně 2x denně vybírejte 3 věci z každé z předchozích kategorií, protože zde platí rovnice "čím víc štěstí teď=tím víc štěstí za chvíli":)

Třešnička na dortu

Praktikování rituálu vděčnosti/radosti má ještě jeden dopad, který souvisí s uzdravením.

Onou třešničkou na dortu je získávání schopnosti vidět jiné možnosti. 

Tím, že prostřednictvím rituálu vděčnosti/radosti začnete vidět radost tam, kde jste ji dosud neviděli, získáte osobní praktickou zkušenost, že přesně v těch podmínkách, v jakých se právě nacházíte, lze vlastně žít docela jiný život. Stačí uvidět tu možnost, jak to udělat.

A o to jde i při hledání způsobu, jak se uzdravit. Protože nemocní jsme jen proto, že zatím neumíme vidět možnosti, jak žít svůj život „zdravěji“.

A tak až půjdete dnes večer spát, můžete se zeptat sami sebe:

"JAKÝ BYL MŮJ DNEŠNÍ DEN?"

Tak co? Jaká bude vaše odpověď?

Zdravím vás a přeji pevné zdraví

Jako lékárnice a psychoterapeutka rozumím třem věcem - lékům, léčbě a lidem – a sloužím těm, kteří touží po uzdravení. VEDU je k nalezení osobních příčin nemocí hlubších než DNA, infekce a jiné. PODPORUJI je v důvěře v jejich vnitřní vedení a schopnost sebeuzdravení. A PODNĚCUJI k reálným krokům vedoucím od nemoci nejen ke zdraví, ale především ke šťastnějšímu životu. Napsala jsem pro vás ebook MŮŽEŠ UZDRAVIT SVOU NEMOC, který si můžete stáhnout zde >> Vytvořila jsem online emailový kurz NAJDI PŘÍČINU SVÉ NEMOCI, více informací o kurzu najdete zde >> Na cestě sebeuzdravení Vám může pomoct i ebook PŘEKÁŽKY V UZDRAVENÍ aneb JAK JE ZDOLAT VE 2 KROCÍCH, o ebooku se více dočtete tady >> Jak jsem k tomu všemu došla, tím se netajím a Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • OBJEV SVOJI VROZENOU SCHOPNOST UZDRAVIT SE
 • Nejnovější články
 • Kategorie
 • Potkáme se na Facebooku: