Rituál vděčnosti – skloňovaný v mnoha pádech, nekriticky veleben, až se může jevit jako tajemný elixír šťastného života pro každého z nás. Zmínky o něm mi přicházely opakovaně do života, až jsem si řekla, že tedy prozkoumám, o co jde.
Možná, že vysvětlení existuje tolik, kolik je těch, kteří se o něm zmiňují. Popíšu tedy především, co jsem z různých zdrojů o rituálu vděčnosti vydedukovala já a jaká je má osobní zkušenost.
Řekla bych, že prostřednictvím rituálu vděčnosti
jde o to, začít si uvědomovat bohatství, které v životě už máme.
I když na začátku se zdá, že zrovna my teda bůhvíjak skvělý život nevedeme.
Tím, že díky rituálu vděčnosti sami aktivně začneme ve svém životě vyhledávat věci a situace, které nás už teď těší, začínáme
přesměrovávat svoji pozornost z toho, co všechno je v našem životě špatně, na to, co všechno je v našem životě UŽ TEĎ skvělé.
Jsou k tomu dva velmi dobré důvody.
Představte si, že je večer, ukládáte se ke spánku a položím vám otázku: „Jaký byl tvůj dnešní den?“
Jste-li zvyklí zaměřovat se na to, co je ve vašem životě „špatně“, nejspíš odpovíte něco jako:
„Ujel mi autobus, v práci toho bylo hrozně moc, na nákupu jsem zjistila, že mlíko zase zdražilo, děti se celý večer hádaly a manžel už zase přišel pozdě z práce.“
Výsledný pocit z tohoto dne: život je neskutečně těžký.
Jste-li zvyklí, zaměřovat se na to, co je ŠPATNĚ, výsledný životní pocit je - ŽIVOT JE TĚŽKÝ.
Když se ale zaměříte na to, co je ve vašem životě dobré, odpovíte:
„Kolegyně v práci mi uvařila kávu a naservírovala mi ji pod nos, na nákupu jsem zjistila, že mají v akci můj oblíbený čaj, tak jsem si koupila rovnou dva, děti mi ze školy přinesly krásný obrázek a manžel mě před usnutím pevně obejmul a já cítila, že o mě pořád stojí.“
Výsledný pocit z tohoto dne: život je plný menších či větších radostí.
Jste-li zvyklí, zaměřovat se na to, co je DOBRÉ, výsledný životní pocit je - ŽIVOT JE PLNÝ RADOSTÍ.
REALITA ZŮSTÁVÁ POŘÁD STEJNÁ!!!
Pořád platí, že vám ujel autobus, v práci toho bylo moc, kolegyně uvařila kávu, mléko zdražilo, čaj byl v akci, děti se hádaly a přinesly krásný obrázek a manžel přišel pozdě a před spaním vás pevně obejmul.
Ale zaměřováním se a cíleným zvědomováním si toho hezkého, je výsledný dojem z našeho života mnohem lepší.
Tedy i kdyby se váš život už nikdy nezlepšil ani o píď, díky zaměřování pozornosti na to hezké, BUDETE PROSTĚ ŽÍT LEPŠÍ ŽIVOT.
Díky zaměřování pozornosti na to dobré, budete častěji během dne v pocitech radosti, vděčnosti, ocenění a štěstí.
A dle hesla „co žijeme, to přitahujeme“, zcela automaticky začne do vašeho života přicházet víc situací, ve kterých budete prožívat další radost, vděčnost, ocenění a štěstí.
Díky zaměřování pozornosti na to hezké, se i reálně váš život začne proměňovat a BUDETE TAK ŽÍT JEŠTĚ LEPŠÍ ŽIVOT.
Řekla bych, že minimum je provozovat rituál dvakrát denně, má-li se něco ve vašem životě začít vcelku rychle měnit.
Na jaké vlně den začneme, na takové většinou i jedeme celý den.
Pokud hned při probouzení začneme s rituálem vděčnosti, už budeme s radostí vstávat. A to myslím, že je velmi příjemný start dne, než v případě, kdy s prvním mrknutím oka v hlavě semeleme všechna ta svoje „musím, rychle, moc všeho, ach jo“.
Mám již opakovaně zkušenost, že ranní vstávání s propuknuvší nemocí, je mnohdy důsledkem večerních myšlenek a prožitků. A proto:
stejně tak, jako ranní rituál je předpokladem pěkného dne, tak večerní rituál je předpokladem pěkného rána.
Navíc z neurologických bádání vyplynulo, že s jakou myšlenkou usínáme, ta v nás působí celou noc. A to už je podle mě dost dlouhý čas, kdy má smysl raději svoje tělo oblažovat radostí, než strastí toho, jak hrozný to byl zase den.
Vybavte si alespoň tři (čím víc, tím líp) věcí, situací, okolností, za které jste vděční. A ve chvíli, kdy si je připomínáte, PROCIŤUJTE vděčnost.
Tedy lepší otázka než CO DĚLAT? je CO CÍTIT.
Protože i kdybyste vyjmenovali stovku věcí, za které jste vděční, ale tu vděčnost u toho neprožívali, moc to fungovat nebude.
PROŽITEK je to kouzlo, které zajišťuje zázračné působení rituálu vděčnosti.
Když jsem kdysi s tímto rituálem začínala, nemohla jsem najít jedinou věc, za kterou bych cítila opravdovou vděčnost. Ne, že by se mi žilo špatně, ale měla jsem zkrátka pocit, že nic až zas tak úžasného v životě nemám. Prostě takový normální, obyčejný život.
Uvědomovala jsem si jasně, že mám spoustu věcí, za které bych skutečně vděčná být mohla, nicméně jsem to nedokázala „procítit“. Tak jsem se několik dnů nutila do prožívání vděčnosti. Marně. Prožitek nula.
Ač nerada, začala jsem připouštět možnost, že třeba jsem od paty po hlavu zcela nevděčný člověk a prostě ji cítit neumím. Nicméně nechtěla jsem to hned vzdát. Tak jsem si řekla, že slovo vděčnost zkusím nahradit jiným slovem. Napadla mě radost.
Ani se slovem radost začátek nebyl jednoduchý. Nemohla jsem přijít na nic, co by mě „teď na povel“ rozradostnilo.
Po dlouhém „dolování“, jsem ze sebe dostala náznak úsměvu (opravdu jen náznak, v tu chvíli by Mona Lisa proti mně působila jako vyřehtaná ženská), plynoucí z toho, že je mi vlastně moc příjemné, když vejdu z vlhké zimy domů a obklopí mě teplo. A víc jsem ze sebe tehdy fakt nedostala.
Denním praktikováním rituálu radosti jsem za krátký čas, v tom stejném životě, který se nijak nezměnil, začala prožívat pocity radosti v situacích, které mi do té doby přišly bez jakéhokoli emočního náboje.
Tedy radost „jen“ z toho, že se mi dnes podařilo udělat si opravdu dobrou kávu. Radost, když si uvědomím, že mám dvě ruce, které bezvadně fungují. Radost, když řídím auto a uvědomím si, že vůbec mám tu možnost řídit.
Radost, že mi funguje čich a můžu po dešti nasát vůni směsice čistého vzduchu, okořeněného vůní země, vlhkého jehličí a hub z lesa, zakončené sladkým tónem květů. Až po radost z pusinky od dcery (aby bylo jasno, ty ona rozdává hojně asi jako šafránu).
Kdybych to celé měla shrnout, řekla bych, že rituál vděčnosti umí odhalit bohatství, hojnost a požehnání v životě, který do té doby člověk vnímal jako obyčejný, nudný, těžký a že ho prostě celý svět i život bere neustále „na hůl“.
Potvrzuji, že jsem jeho praktikováním začala žít radostnější život. A stále to pokračuje.
Neumím sice ještě neustále a za všech okolností zaměřovat pozornost jen na to dobré. A taky se občas ještě ráchám v bahýnku sebelítosti, jaká jsem chudinka a jak to mám těžké a jak toho mám strašně moc.
Proto mám stále dost prostoru pro objevování radosti života, které zatím ještě nevidím.
Nicméně
už vím, že každodenním zaměřováním se na to, co mě těší už teď, další hojnost „začnu vidět“.
JAK PRAKTIKOVAT:
Rituál vděčnosti/radosti
2x denně (čím častěji, tím lépe) si vybavte alespoň tři věci z některé z následujících kategorií
Nebo klidně 2x denně vybírejte 3 věci z každé z předchozích kategorií, protože zde platí rovnice "čím víc štěstí teď=tím víc štěstí za chvíli":)
Praktikování rituálu vděčnosti/radosti má ještě jeden dopad, který souvisí s uzdravením.
Onou třešničkou na dortu je získávání schopnosti vidět jiné možnosti.
Tím, že prostřednictvím rituálu vděčnosti/radosti začnete vidět radost tam, kde jste ji dosud neviděli, získáte osobní praktickou zkušenost, že přesně v těch podmínkách, v jakých se právě nacházíte, lze vlastně žít docela jiný život. Stačí uvidět tu možnost, jak to udělat.
A o to jde i při hledání způsobu, jak se uzdravit. Protože nemocní jsme jen proto, že zatím neumíme vidět možnosti, jak žít svůj život „zdravěji“.
A tak až půjdete dnes večer spát, můžete se zeptat sami sebe:
"JAKÝ BYL MŮJ DNEŠNÍ DEN?"
Tak co? Jaká bude vaše odpověď?
Zdravím vás a přeji pevné zdraví