Co může být příčinou „NĚCO NA MĚ LEZE!“

Jaký máte pocit, když na vás něco leze?

A dovedete si představit, že byste uměli udělat: „aby to z vás zase slezlo“?

Znáte to. Něco na mě leze…

…začnou ty zvláštní pocity v těle, někoho z vás třeba pálí v nose, někoho tam šimrá, máte pocit, že se vám hůř dýchá, někdo začnete kýchat. Jiný cítí suchost v krku a někdo zas nepříjemný knedlík. K tomu třeba i pocit, že máte teplotu nebo vás zmáhá únava, či chuť si lehnout.

Každopádně ať už to u vás probíhá jakkoli:

Jen vy zcela přesně a neomylně poznáte jako první "diagnózu"  Něco na mě leze!

A dovedete si představit, že byste v tuhle chvíli dokázali zařídit: „aby to z vás zase slezlo“?

Že ne? Taky jsem to dřív nedokázala. Tedy přesněji řečeno:

Dřív jsem, stejně jako vy teď, netušila, že:

Všichni umíme zařídit, aby "to, co na nás leze, zase rychle slezlo". 

Jen jsme dosud tuto svoji schopnost nepoužívali. 

A jak zařídit, aby to z vás slezlo, si ukážeme na následujícím reálném příkladu.


Pátek dopoledne. . .

Provedla jsem poslední úpravy článku o příčině bolesti čelistního kloubu a publikovala ho. Konečně! Po třech týdnech nestíhání jsem dokončila všechny „úkoly“.

Poslední dobou to bylo takové vypětí, že teď, když skončilo, už jsem vysílením ani nedokázala cítit euforii z toho, že mám splněno a že budu mít volný víkend.

Alespoň do pondělka, než naskočím do nového maratonu úkolů, který jsem na sebe na nadcházející týdny, nutno přiznat, přichystala já sama.

Zaklapla jsem počítač a rozhlédla se po bytě, co udělám teď, abych dohnala péči o domácnost, kterou jsem poslední týdny vedla jen v režimu základního přežití a hned jsem se pustila do práce.

Pátek krátce po poledni. . .

Záhy jsem začala cítit velkou únavu, slabost, bolest svalů, měla jsem zimnici a cítila jsem bolest v kosti křížové. To je poslední roky můj neklamný signál toho, že mi začíná stoupat teplota. Teploměr ukázal pár desetinek navíc. Zatím sice nic dramatického, ale jasný signál, že:

"Něco na mě leze!"

Měla jsem jasno.

Jsem zřejmě "přetažená".

Poslední tři týdny byly fakt náročné a já jela na 200%.

Pochopila jsem.

Musím to změnit. A začnu hned teď.

Dala jsem si vařit čaj a u toho umyla nádobí. Jak byl čaj hotový, oproti původnímu plánu, který zahrnoval další práce, jsem si sedla na židli. Pustila jsem si pro radost videa, která jsem už dlouho chtěla vidět a dosud na ně „nebyl čas“.

Koukala jsem na ně rozvalená na židli, s nohama na stole a popíjela čaj.  Za tu hodinu jsem si velmi odpočinula a neskonalá únava zmizela. Měla jsem pocit, že zmizela i teplota.

Pátek odpoledne. . .

Nicméně mi bylo jasné, že sdělení nemoci má dalekosáhlejší význam a platí pro mě i nadále. Tak jsem si řekla, že dneska nebudu nic dělat. Uvařím, umyju nádobí a budu se věnovat dítěti, ale jinak NIC.

Pátek podvečer. . .

Začala jsem kýchat. U mě neklamná známka začínající rýmy. Nechápala jsem , co se děje.

Vždyť jsem přece zjistila příčinu, hned jsem zjednala nápravu, tak proč nemoc postupuje dál?

Rýma se rozjížděla tak rychle, že za chvíli už jsem smrkala pořádné nudle.

Pátek večer. . . 

Uspávám dítě. Ležím v posteli a mžourám do tmy. Dítě se pomalu přestává vrtět, začíná zklidňovat svůj dech a tak přesouvám pozornost zpět k sobě a znovu se snažím zjistit, co je tedy přesně příčinou mojí nemoci.

Něco jsem evidentně přehlédla, když nemoc neustupuje. A v tom mi to došlo.

Není to jen o minulých týdnech, které byly náročné, ale že přede mnou jsou následující týdny, které se jeví ještě náročnější.

  • V pondělí totiž začíná nový modul stavby webu, odpoledne mám jít s kamarádkou a dětmi do herny, aby se vyřádily.
  • V úterý dopoledne mám nového klienta a odpoledne ještě další schůzku.
  • Jsou prázdniny, tedy tento týden dítě nepůjde do školky. Tím nebudu mít vůbec žádný soustředěný čas na práci a vše budu muset zvládnout při současné péči o dítě.
  • K tomu klasické běžné povinnosti a úkoly.
  • A od čtvrtka bych měla jet i s dítětem na pár dní na dlouho slibovanou návštěvu za kamarádkou, což mi opět zkracuje čas na práci.

A už teď vím, že pokud hodlám v budoucích týdnech někdy spát, pak nemám šanci všechno stihnout. Nespat zatím neumím, tedy už teď jsem v háji.

A mně dochází, co je skutečnou příčinou mého „něco na mě leze“.

Nemoc mě zastavuje v tom, co jsem na sebe naložila do budoucna!!!

Je tedy jasné, že to budu muset zredukovat.

A proto si kladu otázku, co je pro mě z toho všeho nejdůležitější, a tak si

stanovuji priority.

Dítě je jasné. Z toho ostatního mám na prvním místě web. Momentálně tím žiju a baví mě to. Co dál? Práce do projektů je taky jasně daná a termíny taky. Ovšem co můžu udělat je, že udělám jen to nejnutnější. To, co je mojí zodpovědností a povinností, ale nebudu už dělat nic navíc, jak mám obvykle zvykem.

Hernu si promyslím ještě v neděli, podle toho, jak se budu cítit. Ale dovoluji si to odřeknout. Návštěvu kamarádky posunu až na víkend, kdy je šance, že už bych mohla mít hotovou práci a taky další úkoly. Případně i tuto návštěvu si dovoluji zrušit.

Pátek noc. . .

Dítě při této mé „meditaci“ usnulo. První, co mě napadlo je, zvednout se z postele a jít ještě pracovat, jak to do dvou hodin do rána dělám poslední týdny skoro každý den. Ale zarazila jsem se v polosedu, připomněla jsem si, že nemocná jsem proto, že se toho snažím stíhat příliš.

A položila jsem si otázku, jestli to, co jsem chtěla jít dělat, spadá mezi moje právě stanovené priority.

Nespadá. Proto jsem se rozhodla dát přednost sobě, dopřát si dlouhý spánek, abych doplnila chybějící síly. Tak jsem sebou plácla zpátky do peřin a okamžitě usnula.

Sobota ráno. . .

Vstala jsem bez rýmy, s pocitem zdraví a dostatku energie!

Vnímala jsem to tak, že jsem „udeřila hřebíček na hlavičku“, tedy že jsem našla skutečnou příčinu nemoci. A napadlo mě, že víkend využiji k dalšímu „zjednodušování života“, abych se co nejlépe připravila na nadcházející složité týdny.

Uklidila jsem si na ploše počítače, kde jsem měla rozdělané další úkoly, které jsem taky chtěla řešit, „když zbyde chvilka“. Nastrkala jsem je všechny do složky „Teď ne“.

Vymazala jsem všechny maily, které se netýkaly stanovených priorit.

Prošla jsem se bytem a vnímala všechna „to je taky potřeba udělat“ a vědomě jsem všem těmto úkolům řekla, že následující dva měsíce „již nejsou v plánu“.

A co bylo dál?

Sobotu i neděli jsem udržela v klidovém režimu a odpočinku.

V pondělí jsem zdravá, plná energie a chuti do práce naskočila do dalšího náročného týdne.

A světe div se, ačkoli jsem si původně dovolila řadu věcí odřeknout, nakonec jsem včas a řádně splnila nejen všechny své plánované povinnosti a úkoly, ale i vzala dítě do herny a strávila víc než příjemný víkend s dítětem a kamarádkou.

Tento příběh je pro mě poučením, že stanovit si priority způsobí jakési „kouzlo“. Díky vědomému zaměření pozornosti jsem byla cílenější a efektivnější, a tak jsem nakonec toho stihla mnohem víc, než v případě chaotického přebíhání od jedné činnosti ke druhé v zoufalé snaze stihnout všechno.

Stanovení priorit způsobí kouzlo, že toho nakonec stihnete mnohem víc.

Nicméně tím největším kouzlem plynoucím ze stanovení priorit je změna životního pocitu.

Díky stanovení priorit jsem se necítila bezmocně ve vleku nekonečného seznamu úkolů a nikdy nekončících povinností.

Ale ačkoli jsem stále pracovala hodně, měla jsem pocit, že můj den je plný smysluplných aktivit, které mi přinášejí radost a již nepracuji ve stresu, pod tlakem a nestíhání.

A kdyby se čistě náhodou na některou činnost, která by v seznamu priorit byla někde na konci, vůbec nedostalo?

Myslím, že pocit ztráty by byl zanedbatelný oproti časům, kdy jsem se věnovala věcem, které pro mě vlastně prioritou nebyly a pak na sklonku večera jsem

den co den zjišťovala, že na to důležité mi už  zase! nezbyl čas.

A tak pokud jste v situaci, že cítíte, že je toho na vás moc. Nebo jako příčinu vaší nemoci odhalíte právě snahu stihnout mnoho a vyhovět mnohým. Pokuste se stanovit si svoje priority a uvidíte, že vám to přinese překvapivá zjištění.

JAK STANOVIT PRIORITY:

1. Zahrajte si hru "Zbývá mi poslední rok života".

Návod, jak hru hrát, najdete ve článku "Zbývá mi poslední rok života", ke kterému se dostanete tudy >> 

2. Pro činnosti a lidi, kteří jsou pro vás prioritou, najděte místo v každém dni vašeho života!

Kolik prostoru ve svém životě dáte právě těmto činnostem a lidem, nakonec rozhodne o tom, jak radostný a naplněný svůj život budete vnímat. Tedy čím víc, tím lépe 🙂

Zdravím vás a přeji pevné zdraví

Jako lékárnice a psychoterapeutka rozumím třem věcem - lékům, léčbě a lidem – a sloužím těm, kteří touží po uzdravení. VEDU je k nalezení osobních příčin nemocí hlubších než DNA, infekce a jiné. PODPORUJI je v důvěře v jejich vnitřní vedení a schopnost sebeuzdravení. A PODNĚCUJI k reálným krokům vedoucím od nemoci nejen ke zdraví, ale především ke šťastnějšímu životu. Napsala jsem pro vás ebook MŮŽEŠ UZDRAVIT SVOU NEMOC, který si můžete stáhnout zde >> Vytvořila jsem online emailový kurz NAJDI PŘÍČINU SVÉ NEMOCI, více informací o kurzu najdete zde >> Na cestě sebeuzdravení Vám může pomoct i ebook PŘEKÁŽKY V UZDRAVENÍ aneb JAK JE ZDOLAT VE 2 KROCÍCH, o ebooku se více dočtete tady >> Jak jsem k tomu všemu došla, tím se netajím a Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • OBJEV SVOJI VROZENOU SCHOPNOST UZDRAVIT SE
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku: